Sládkovičova 1306/2, 031 01 Liptovský Mikuláš 0907 318 959 jktech@jktech.sk

Výskyt ploštíc - ako postupovať

Na základe skúseností z našej praxe Vám stručne objasníme, akých chýb je potrebné sa vyvarovať pri likvidácii ploštice posteľnej v domácnostiach alebo ubytovacích zariadeniach.

Hneď v úvode to najdôležitejšie – čo robiť ešte pred samotným zásahom a počas obdobia likvidácie ploštíc:


Identifikácia výskytu ploštice posteľnej:

Čo nás upozorní na to, že v byte máme ploštice? V prvom rade to je alergická reakcia na poštípanie, u ľudí ktorí prišli do kontaktu s plošticou sa doba prejavu tejto reakcie môže predĺžiť na 3-5 dní. Samozrejme ideálne je nájsť parazita a miesto kde sa ukrýva. To sa nemusí vždy podariť, pretože ploštice sú počas dňa dobre ukryté a hľadať svoju koriť vychádzajú až v nočných hodinách. Jedným z hlavných indikátorov výskytu  je trus, ktorý vylučujú. Ide o tmavohnedé až červenohnedé drobné „bodky“ pripomínajúce makové zrniečka, po ktorých keď prejdeme vlhkou handričkou, zanechajú červenohnedé škvrny, znak prítomnej nestrávenej krvi.

Postup pri likvidácii ploštice posteľnej:
Určite zabudnite na svojpomocnú likvidáciu pomocou rôznych babských rád z internetu. Nič z toho nefunguje a ide nám hlavne o kvalitu a úspech pri likvidácii!!! Zabudnite na bežne dostupné prípravky z drogérie alebo záhradkárskych potrieb, sú to vyhodené peniaze a ploštice nimi akurát postrašíte, ale určite nezlikvidujete. Zároveň skomplikujete situáciu profesionálnej firme /rezistencia/

Pri akomkoľvej zamorení plošticami je nutné o zásah vždy požiadať odbornú firmu. Zničiť ploštice je aj pre profesionálov niekedy veľký problém, nakoľko aplikácia insekticídov musí byť dôkladná a cielená predovšetkým do ich úkrytov. Preto je  pred samotným postrekom dôležité vykonať dôkladnú obhliadku priestorov. Prípravky by sa mali aplikovať tak, aby sa dostali aj do tých najmenších škár, aby sa zaručil kontakt ploštice s ošetreným prostredím. Takáto cielená likvidácia ploštice posteľnej je pracovne veľmi náročná a je treba dôkladne ošetriť všetky plochy v zamorenom priestore. Pri prvom zásahu je ideálna  kombinácia postrek a ULV ošetrenie priestoru účinnou látkou, táto kombinácia sa nám veľmi osvedčuje a už po prvom zásahu je podľa nájomníkov citeľná zmena k lepšiemu. Na samotný chemický postrek sa mieša niekoľko osvedčených prípravkov s rôznymi účinnými látkami, ktoré majú na ošetrenom povrchu dlhodobý účinok. Dotknutí nájomníci v zamorených bytoch musia bezpodmienečne dodržiavať pokyny pracovníkov odbornej firmy počas celého obdobia, kedy prebieha likvidácia ploštíc v byte. Je potrebné zdôrazniť a to je veľmi dôležité z dôvodu úspešného zásahu, že postrek je potrebné 3 x zopakovať v rozostupe 15-20 dní od prvého postreku. Pokiaľ Vám niekto nahovára, že má zázračnú látku kde postačuje jeden - max dva postreky, vedome Vás klame (vyžadujte záruku!!!) Nám sa pri zásahoch  po dlhoročných skúsenostiach osvedčila aplikácia - 3 plošné postreky pri dodržaní našich pokynov na strane klientov

Nie sme zástancovia používania suchej ani žiadnej pary na likvidáciu ploštice posteľnej!!! Je to komercia, metóda účinkuje len na jedince, ktoré sú teplotou zasiahnuté priamo a zo skúsenosti je to len mizivé percento ploštíc a ich lariev v napadnutom objekte, nakoľko ostatné jedince sú dokonale ukryté a teplota ich nemá ako ohroziť. Práve tieto jedince potrebujeme dostať na plochy ošetrené chemicky.  Nič účinnejšie ako dôkladný a cielený zásah postrekom neexistuje !!! Ten však musí byť vykonaný odborne a poctivo skúsenými profesionálmi ochotnými pomôcť svojimi vedomosťami a skúsenosťami z terénu.

UPOZORŇUJEME!!! nedajte sa zlákať na zázračné metódy ktoré sa míňajú účinku. Komplikujete tak situáciu hlavne sebe, ale v konečnom dôsledku aj profesionálnym firmám, ktoré uprednostňujú poctivú a odbornú prácu pred neurčitými a imaginárnymi výsledkami zázračných metód. Ako býva zvykom, na slovenskom trhu sa začali množiť firmy, ktoré nemajú žiadne skúsenosti ani potrebné osvedčenia na výkon dezinsekčných služieb nehovoriac o absolútnej neznalosti problematiky a pracovných postupov.

Názorná ukážka postupu, na ktoré miesta sa zamerať pri hľadaní ploštíc